KAROLDVD-JCのトップページに戻る

お知らせ

ポーランドのカトリック新聞日曜版の記事で紹介されました

私たちのHPがポーランドで紹介されています。

 

Powstała japońska wersja filmu „ Karol-Człowiek, który został Papieżem”

2014-10-09 13:44 Drukuj

Dorota Hałasa (KAI Tokio) / Tokio / KAI

news_poland1

[Fot. Materiały promocyjne]

W Japonii rozpoczęła się sprzedaż DVD z japońską wersją filmu „ Karol-Człowiek, który został Papieżem”. Film został wydany przez grupę woluntariuszy, absolwentów jezuickiego Uniwersytetu Sophia w Tokio, skupionych wokół byłego rektora uniwersytetu, mieszkającego w Japonii abp. Giuseppe Pittau. Towarzyszył on Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego wizyty w tym kraju w 1981 r., a w 1998 r. został przez niego mianowany sekretarzem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i podniesiony do godności arcybiskupa.

– Podczas jednego z comiesięcznych spotkań z arcybiskupem, ktoś z uczestników przyniósł DVD z angielską wersję filmu – mówi pani Yasuko Okayama z komisji wolontariuszy, którzy podjęli się wydania japońskiej wersji „Karola”. – Film zrobił na nas duże wrażenie. Postanowiliśmy wykupić prawa autorskie i wydać film na DVD, żeby zapoznać Japończyków z osobą św. Jana Pawła II. Założyliśmy w tym celu komisję odpowiedzialną za wydanie filmu z japońskimi napisami. Wydanie DVD jest dobrą okazją do przedstawienia osoby Jana Pawła II szczególnie niekatolikom, co nie jest łatwe w kraju, gdzie katolicy stanowią tylko 0,3 proc. społeczeństwa. Jest też okazją do zapoznania japońskiej publiczności z tragiczną historią Polski.

Wszyscy członkowie komisji, którzy pracowali nad japońskimi napisami są amatorami. – Wspólnie uczyliśmy się jak zmieścić całą sekwencję dialogu na jednej scenie i oddać naturalny charakter rozmowy. Wiele razy oglądaliśmy poszczególne sceny i zmienialiśmy napisy, żeby lepiej oddać charakter osoby i rozmowy – wspomina pani Okayama. Jest bardzo zadowolona, że podczas pracy nad tłumaczeniem napisów była latem tego roku w Polsce. Jak sama mówi, w Krakowie wyraźnie czuła obecność św. Jana Pawła II. – Chodziłam drogami, którymi chodził, widziałam uniwersytet, na którym studiował, ołtarz, przed którym się modlił. Modliłam się do Matki Boskiej Częstochowskiej, do której był tak przywiązany. Z kolei tu w Japonii spotykałam się wielokrotnie z arcybiskupem, który do końca był blisko św. Jana Pawła II. Mogę powiedzieć, że jako katoliczkę spotkała mnie wielka łaska – twierdzi Okayama.

Japońską wersję filmu „ Karol-Człowiek, który został Papieżem” kupić można na stronie https://www.karoldvd-jc.org. Dochód ze sprzedaży DVD przekazany zostanie włoskiej organizacji katolickiej Piccoli Progetti Possibili (Małe, możliwe projekty), prowadzącej pomoc dla rozwijających się krajów afrykańskich.

Działy: Kultura,

Tagi: film,